kawa bezkofeinowa
search
  • kawa bezkofeinowa

Bezkofeinowa - Kawa Mielona 250g

28,99 zł

Kawa bezkofeinowa mielona - kawa jest w specjalnym opakowaniu, z zamknięciem strunowym oraz jednostronnym wentylkiem, aby kawa w nim przechowywana długo utrzymywała swój aromat i odpowiednią wilgotność.

Składniki: kawa palona mielona 100% Arabika. Kawa bezkofeinowa mielona z idealnym balansem pomiędzy kwaskowatością, łagodnością i doskonałym smakiem

Waga: 250g

kawa do: ekspresu ciśnieniowego, kawiarki, Aeropressu, ekspresu przelewowego

intensywność smaku: 4/5

kwasowość: 4/5

stopień wypalenia: 4/5

Ilość

Co to jest kawa bezkofeinowa?

Może to brzmieć jak głupie pytanie, ale byłbyś zaskoczony, ilu ludzi naprawdę nie wie. Kawa mielona bezkofeinowa to zwykła kawa, która przeszła proces usuwania prawie całej kofeiny z surowych ziaren kawowca. W większości przypadków udaje się jej usunąć około 97%. Efektem końcowym jest filiżanka kawy, która nie da ci tego ranka "kopa", która nie dała sobie odebrać olejków aromatycznych i innych substancji odżywczych, w skutek czego masz delikatny i mało goryczkowy napój. 

Jak to jest zrobione?

Jak produkuje się kawę bezkofeinową mieloną? Istnieje kilka różnych procesów, chociaż większość z nich jest bardzo do siebie podobna. Zasadniczo ziarna kawy są myte w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych albo i nie organicznych, lub z dwutlenku węgla. Ten rozpuszczalnik powoli usuwa kofeinę z ziarna pozostawiając jak najwięcej substancji odżywczych. Proces ten zachodzi na samym początku, zanim ziarna zostaną uprażone/ lub zmielone. 

Metody jakie rozróżniamy to:

Ekstrakcja wodą - Swiss Water Process

Ekstrakcja dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym

Ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi -pośrednia

Ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi -bezpośrednia

Palarnia Tommy Caffe zdecydowała się na sprzedaż kawy wyprodukowanej za pomocą dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym. Jest to dość nowa metoda, na którą patenty mają tylko Niemcy oraz Stany Zjednoczone. Zielone ziarna kawy wrzucane są do pojemnika zrobionego ze stali nierdzewnej, zamykane są szczelnie i poddane wysokiemu ciśnieniu. Do tak przygotowanych ziaren, kolejno zostaje wtłaczany dwutlenek węgla, który dzięki odpowiedniemu ciśnieniu jest w stanie bezkrytycznym, czyli pomiędzy stanem ciekłym a lotnym. Dzięki temu działa jak rozpuszczalnik i "wyciąga" kofeinę z ziaren kawy, nie ingerując w inne olejki eteryczne i substancje odżywcze ziaren. Z tego pojemnika zwanego naczyniem ekstrakcyjnym, CO2 wraz z kofeiną przenoszone są do komory absorbcyjnej, gdzie dwutlenek z powrotem przechodzi w stan lotny, kofeina się uwalnia w powietrze a CO2 jest gotowy do ponownego użycia.

Czy w kawie bezkofeinowej mielonej jest kofeina?

Ważne jest, aby pamiętać, że kawa nie jest w 100% pozbawiona kofeiny. Podczas procesu dekofeinizacji pozbywamy się około 97% tego związku. Ilość kofeiny będzie się zmieniać w zależności od kawy, jej typu, metody usuwania kofeiny, stopnia wypalenia itp. Można jednak założyć, że ilość kofeiny w kawie bezkofeinowej będzie wynosić od 0 do 7 mg na filiżankę. Aby to porównać, średnia filiżanka zwykłej kawy zawiera około 70-140 mg kofeiny na filiżankę. Jak widać są to śladowe ilości. Mimo to, jeśli chcesz całkowicie wyeliminować kofeinę z diety, niestety będziesz musiał zrezygnować z codziennego nawyku. Ale jeśli chcesz go prawie wyeliminować, możesz trzymać się kubka kawy bezkofeinowej każdego dnia a spożyjesz jej niewielkie ilości.

Korzyści zdrowotne kawy bezkofeinowej

Dowiedzieliśmy się już, że kawa ma wiele korzyści zdrowotnych i okazuje się, że te korzyści zdrowotne nie są eliminowane tylko dlatego, że przechodzisz na napój bezkofeinowy. Podobnie jak zwykła kawa, kawa mielona bezkofeinowa jest wypełniona składnikami odżywczymi, których potrzebuje twoje ciało, i jest wypełniona antyoksydantami, których potrzebujesz do zdrowego życia. Istnieją jednak pewne różnice między zwykłą kawą a bezkofeinową.

Na przykład kawa bezkofeinowa może zawierać do 15% mniej antyoksydantów niż kwas hydrocynamonowy i polifenole w porównaniu do zwykłej kawy. Jednak nie jest to znacząca ilość biorąc pod uwagę codzienne zapotrzebowanie i to, ze nie samą kawą człowiek żyje :). Jeśli więc chcesz zmniejszyć spożycie kofeiny, nie myśl, że będziesz musiał całkowicie zrezygnować z wielu korzyści zdrowotnych związanych z kawą.

Podobnie jak zwykła kawa, kawa bezkofeinowa może w rzeczywistości zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, a oba rodzaje mogą poprawić czynność wątroby, a nawet zapobiec przedwczesnej śmierci. Niektóre badania łączyły nawet zwykłą kawę i bezkofeinową ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju różnych zaburzeń neurodegeneracyjnych, oraz coraz nowsze badania wskazują, że nawet mogłyby pomóc zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona i choroby Alzheimera.

Warto też wspomnieć o przewadze bezkofeinowej kawy. Po pierwsze, jednym z głównych skutków ubocznych picia kawy "normalnej"  jest zgaga lub refluks kwasowy. Kiedy pijesz bezkofeinowe, te skutki uboczne są znacznie ograniczone. Po drugie, badania wykazały, że jeśli pijesz dwie lub więcej filiżanek kawy bezkofeinowej dziennie, będziesz mieć do 48% mniejszą szansę na raka odbytnicy.

Podczas gdy zwykła kawa wydaje się mieć pewną przewagę, wiele z tych samych korzyści zdrowotnych można znaleźć również w kawie bezkofeinowej i można dodać do niej jeszcze kilka dodatkowych korzyści, co oznacza, że ​​istnieje wiele dobrych powodów do picia napoju bezkofeinowego, które wykraczają daleko poza pragnienie obniżenia spożycia kofeiny w danym dniu.

Teraz rozumiesz różnicę między kawą zwykłą i bezkofeinową. Wiedząc o tym, możesz znaleźć idealną kawę bezkofeinową, jeśli zdecydujesz się zmniejszyć lub nawet wyeliminować przyjmowanie kofeiny każdego dnia. Pamiętaj, że jeśli chcesz ograniczyć spożywanie kofeiny, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z ulubionej filiżanki kawy.

383
star star star star star
2021-07-27
Mateo
Najlepsza!
Uwielbiam te kawę
 
Kawa bezkofeinowa mielona - kawa jest w specjalnym opakowaniu, z zamknięciem strunowym oraz jednostronnym wentylkiem, aby kawa w nim przechowywana...

Napisz komentarz !Be careful not to mention your personal informations (name, email, ...).


Przesyłając ten komentarz, zgadzasz się, aby został opublikowany i publicznie dostępny. Przedłożenie tego komentarza wymaga przetwarzania danych, których warunki i okres przechowywania są regulowane przez naszą politykę ochrony danych. Przeczytaj nasze warunki.